wlkPrzy okazji przypadających dzisiaj Walentynek, postanowiłam zrobić małą listę książek idealnych na ten dzień. W większości są to romantyczne historie, których przeczytanie przyprawi nas o szybsze bicie serca i rozpali płomień marzeń o takiej miłości. Ale pojawią się też opowieści o zdradzie, pożądaniu i seksie. Oczywiście nie mam zamiaru mówić o zakończeniach wymienionych przeze mnie książek. Muszę tylko z góry zaznaczyć, że niektóre z nich są klasycznymi happy endami, a inne okazują się tragiczne i powodują łezkę w oku. Bądźcie na to gotowi!

Porozmawiajmy o klasyce

Te książki znają wszyscy, chociażby ze słyszenia. Ci, którzy je przeczytali na pewno zgodzą się ze mną, że są to absolutnie kultowe tytuły, jeśli chodzi o tematykę miłosną. Zacznę od tego, co obecnie czytam, czyli:

 • Przeminęło z wiatrem” – Margaret Mitchell –> Piękna historia o skomplikowanych relacjach pomiędzy Scarlett O’Harą i Rhettem Butlerem.

Resztę książek mam już dawno za sobą, ale lubię do nich wracać:

 • Wichrowe wzgórza” – Emily Jane Brontë –> Fabuła osadzona w czasach wiktoriańskich, opowiada o niszczącym uczuciu i zgubnej namiętności.
 • Pani Bovary” – Gustav Flaubert –> Emma Bovary nie potrafi pogodzić własnych oczekiwań z otaczającą ją rzeczywistością. Posiadała wszystko, a mimo to ciągle marzyła o innym życiu.
 • Anna Karenina” – Lew Tołstoj –> Historia uczucia, które od początku było skazane na niepowodzenie. Mimo to Anna postanowiła poświęcić wszystko dla tej miłości.
 • Miłość w czasach zarazy” – Gabriel García Márquez –> W tej książce miłość okazuje się silniejsza od samotności, a nawet od śmierci.
 • Rozważna i romantyczna” – Jane Austen –> Kolejna powieść rozgrywająca się w czasach wiktoriańskich. Bohaterkami są siostry, które diametralnie różnią się od siebie i mają odmienne poglądy dotyczące stosunków damsko-męskich.
 • Duma i uprzedzenie” – Jane Austen –> Podstawowym wątkiem jest miłość we wszystkich jej odcieniach. Całość okraszona niespodziewanymi wydarzeniami i nieporozumieniami.
 • Niebezpieczne związki” –  Pierre Choderlos de Laclos –> Napisana w formie listów powieść, przedstawia klimat XVIII-wiecznej Francji, jej rozwiązłość seksualną i brak moralności.
 • Spóźnieni kochankowie” – William Wharton –> Na miłość nigdy nie jest za późno, gdyż nawet ona potrafi pokonać śmierć.

A może coś współczesnego?

Tutaj wybór jest znacznie trudniejszy. Wątek miłosny pojawia się w większości książek beletrystycznych. Świadomie pominęłam wszelkiego rodzaju poradniki, których nie czytuję. Jeśli, znacie jakieś godne polecenia, chętnie się o tym dowiem z komentarzy. A tymczasem, moje propozycje to…

…przede wszystkim książki Nicholasa Sparksa! Jest on bez wątpienia moim ukochanym autorem romansideł, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Ja wymieniam dwie, które najbardziej poruszyły moje serce:

 • Pamiętnik” –> Fantastyczna opowieść o przeznaczeniu i miłości, która jest ponad wszystko. Nawet choroba, czy wieloletnia rozłąka nie potrafi zabić szczerych uczuć.
 • List w butelce” –> Historia dziennikarki, która odnajduje tytułowy list w butelce, a przy okazji poznaje miłość swojego życia.

Poza tym, ciekawe historie opowiadają:

 • Pokuta” – Ian McEwan –> Pojawia się tu wątek zakazanej miłości, która w obliczu wojny staje przed bardzo dużym wyzwaniem i zostaje wystawiona na próbę.
 • PS. Kocham Cię” – Cecelia Ahern –> Jak sobie poradzić po stracie ukochanego mężczyzny? Najlepiej zrobiła to bohaterka tej książki, gdyż co miesiąc otwierała list pozostawiony przez męża i wypełniała tym samym pustkę, jaka po nim pozostała.
 • Coś pożyczonego” – Emily Giffin –> Historia poruszająca dylematy dotyczące siły przyjaźni, lojalności i szczerości, w obliczu miłości do jednego mężczyzny.

Oraz coś na wesoło:

 • Dziennik Bridget Jones” – Helen Fielding –> Nie zbyt ładna, pulchna, wesoła Bridget pakuje się w nieodpowiedni związek. Jednak przychodzi czas, że i ona poznaje swojego księcia na białym koniu.
 • Cztery wesela i pogrzeb” – Richard Curtis –> Zabawna historia Charlesa i Carrie, którzy rozpoczynają swój romans na jednym z wesel. Jak pogodzić własne oczekiwania, jeśli jedno z nas chce ślubu, a drugie nie chce?

A także coś, co chcę przeczytać w najbliższym czasie, czyli:

 • Idealnie dobrani” Catherine McKenzie –> Opowieść o singlach, wolnych związkach i poszukiwaniu miłości.

Tytuły, które wymieniłam to tylko kropla w całym morzu świetnych powieści o miłości lub z miłością w tle.

©podpis 2

Reklamy