Tagi

, , , ,

„The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore” to piętnastominutowy, animowany film amerykański o miłości do książek. Nagrodzony wieloma nagrodami (wszystkie można znaleźć na stronie filmu – obok), w tym Oscarem 2012 za najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Powstał w Moonbot Studios (USA) na podstawie pomysłu Williama Joyce’a (reżysera, scenarzysty i ilustratora) i Brandona Oldenburga (reżysera) wraz z muzyką Johna Huntera. Premiera odbyła się w 2011 roku.

W filmie znajdziemy inspiracje huraganem Katrina z 2005 roku, powieścią L.F. Bauma pt. „Czarnoksiężnik z krainy Oz”, a także m.in. aktorem Busterem Keatonem, którego przypomina główny bohater.

Tutaj można obejrzeć cały film: 

Plakat filmu

Fascynująca animacja przedstawiająca historię Morrisa Lessmore’a – młodzieńca-bibliofila. Niespodziewane tornado przenosi głównego bohatera do miejsca, w którym wszystkie książki zostały zniszczone. Nawet jego ukochana książka, pisana przez niego biografia, została pozbawiona liter i treści. Świat stał się czarno-biały, a głównego bohatera otacza tylko smutek i zrezygnowanie. Jednak spotyka na swojej drodze tajemniczą kobietę w otoczeniu latających książek. Dopiero odkrycie osamotnionej, magicznej biblioteki staje się dla Morrisa sensem życia. Dzięki niej znajduje przyjaciół – ożywione książki, a także daje radość innym ludziom, wypożyczając je. 

1-tile-tile

W filmie było wiele zabawnych momentów, ale pojawiły się także motyw o śmierci. Jednak podczas jego oglądania nasuwają się ciekawe morały:

  • nieczytane książki umierają,
  • biblioteki i książki istnieją, mimo przemijania ludzi.

Ta wspaniała opowieść o pasji i miłości do książek została przeznaczona dla dzieci w wieku 4-8 lat. Jednak coś magicznego sprawia, że podoba się i trafia także do dorosłych. Na podstawie filmu powstała ilustrowana książeczka:

Okładka książki „The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore” Williama Joyce’a

Tych, którzy chcą dowiedzieć się o niej więcej, odsyłam do anglojęzycznego portalu Goodreads.com oraz do sklepu internetowego Amazon.com, gdzie można ją kupić. Niestety nie znalazłam przekładu polskiego, a szkoda.

©podpis 2

Reklamy