Tagi

, , , , , , ,

“Plotkara” – Cecily von Ziegesar

tytuł oryginału: Gossip Girl

seria: My nastolatki, „Plotkara” (cz. 1)

przekład: Alicja Marcinkowska

liczba stron: 224

wydawnictwo: Amber, 2003

moja ocena: 6/10 (dobra)

Kto z nas nie chciałby być jednym z tych bogatych nowojorskich dzieciaków, które mają wszystko?! Kto z nas nie chciałby być pięknym i sławnym?! Kto z nas nie chciałby chodzić na uroczyste przyjęcia, nosić ubrania najlepszych projektantów i mieszkać w apartamentowcu na Upper East Side?! Tacy właśnie żyją bohaterowie „Plotkary”.

Bo ja chcę się tylko trochę zabawić…!

Blair, Serena, Nate, Chuck, Dan, Jenny to osoby wokół, których kręci się główna akcja pierwszej części serii o tytułowej Plotkarze. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że są szczęściarzami, bo od dzieciństwa pławią się w luksusie. Chodzą do prywatnych szkół, mieszkają na najwyższych piętrach apartamentowców, mają nieograniczony dostęp do pieniędzy i potrafią się bawić. Pomimo młodego wieku cały czas popijają alkohol przy aprobacie dorosłych. Palenie trawki też nie wzbudza w ich środowisku żadnych kontrowersji, a nastoletni seks jest czymś na porządku dziennym. Jednak z drugiej strony ich życie ma też swoje braki. Blair zmaga się z bulimią i próbuje przywyknąć do tego, że jej ojciec uciekł do Francji ze swoim kochankiem. Serena jest niezwykle samotna, nawet gdy staje się sławna. Nate to zagubiony chłopak bez pomysłów na przyszłość. Chuck jest aroganckim dupkiem, który traktuje kobiety przedmiotowo. Dan jest zaniedbany w ciągłym towarzystwie papierosa i kawy. A Jenny ma na tyle duży biust, że sprawia jej to wiele nieprzyjemności.

Jak każda inna, tak i ta grupa przyjaciół ma swoje tajemnice, a to z kolei najbardziej interesuje tytułową Plotkarę. Nikt nie wie kim jest, ale każdy ją zna. Każdy też czyta publikowane przez nią plotki i wierzy we wszystko, co usłyszy. A ona bardzo się stara, żeby wszystkie „brudy” bogatych dzieciaków ujrzały światło dzienne. Wszelkie zdrady, kłamstwa i dziwne zachowania na pewno zostaną przez nią szybko zauważone.

 Pieprz ich. Kompletnie. Nie potrzebujesz ich. Jesteś najfajniejszą laską na tej półkuli. Pieprz ich. Pieprz ich. Pieprz ich. Poważnie. Nie możesz pozwolić, żeby takie dupki rządziły twoim życiem.

Po raz pierwszy o „Plotkarze” usłyszałam przy okazji serialu, który zdecydowałam się oglądać. Oprócz trudnych relacji i ciągłych walk między głównymi bohaterami, od razu wciągnęły mnie gierki, intrygi i ich przebiegłość. Do tego osoba samej Gossip Girl, która czasem potrafiła nieźle namieszać. A to wszystko okraszone wszechobecnym bogactwem i sukcesem. Jednak, jakie było moje rozczarowanie, gdy książka nie okazała się taka interesująca. Jest w niej o wiele wolniejsza akcja, Plotkara aż tak bardzo nie ingeruje w życie bohaterów, a oni sami są infantylni.

Niestety nie mogę z czystym sumieniem polecić tej książki. Niech sięgną po nią fanki serialu… tylko i wyłącznie. Ja się do takich zaliczam i tylko to uratowało tę książkę przed niższą oceną. Sama fabuła jest dość nudna, przewidywalna i napisana bardzo prostym językiem. To sprawia, że szybko się ją czyta i równie szybko zapomina, o czym się właściwie czytało. A może po prostu zbyt dużo wymagam od literatury dla młodzieży. Żeby to sprawdzić postanowiłam dać jeszcze szansę kolejnym częścią serii o Plotkarze. Może tylko pierwsza część mnie zawiodła…

©podpis 2

Reklamy