30 dni - 3Dzień 3 – Książka, która Cię kompletnie zaskoczyła

Każda książka zaskakuje w większym lub mniejszym stopniu. Czasem może zaskoczyć pozytywnie, a czasem – negatywnie. Jednak nie skupiając się na złych wrażeniach, dziś przedstawię książkę, która zrobiła to w dobry sposób.

Do tej pory największym czytelniczym zaskoczeniem był dla mnie „Trzeci klucz” Jo Nesbø. Nigdy nie czytałam równie przemyślanej, interesującej i nieszablonowej powieści kryminalnej. Jak pisałam już w mojej recenzji:

„Akcja kryminału jest ciekawa, dynamiczna i wielowątkowa. Nie mamy do czynienia z jedną zbrodnią, a z wieloma. Przenikają się tutaj wydarzenia bieżące z niewyjaśnionymi sprawami z przeszłości. Co chwile poznajemy nowych bohaterów, którzy w jakiś sposób są związani z ofiarami. Naturalnie stają się oni potencjalnymi podejrzanymi. Nic nie jest takie proste, jakim się na początku wydaje. Nesbø w inteligentny sposób naprowadza czytelnika na pewne rozwiązania, po czym szybko je wyjaśnia i okazuje się, że nasze domysły były błędne. Takim sposobem, prawie do ostatnich stron nie jesteśmy pewni i zadajemy sobie pytania: “kto tak naprawdę zabił?”, “co się tam wydarzyło?”.”

A podobno, każda kolejna książka Nesbø jest jeszcze lepsza od poprzednich!