Po uporaniu się z wszystkimi dotychczasowymi sprawami, znalazłam wreszcie trochę czasu na poszukiwanie ciekawych wyzwań blogowych. W zeszłym roku brałam udział w „Wyzwaniu 52”, polegającym na opublikowaniu przynajmniej 52 postów. Wątpię, aby to wyzwanie motywowało mnie do działania (byłam wystarczająco zmotywowana i podekscytowana początkami Bookowni), ale mimo wszystko takie zabawy bardzo mi się podobają. Do czego przystąpię w tym roku? Jeszcze nie wiem. Wiem tylko, że nie chcę tracić przyjemności z czytania w całej tej gonitwie za wynikami.

Poniżej to, co w tym roku najbardziej przypadło mi do gustu (linki do wyzwań znajdują się w logotypach):

1. Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu

Jedno z najpopularniejszych wyzwań, najbardziej oryginalnych, ale i najtrudniejszych. Chodzi o to, żeby do końca roku przeczytać tyle książek, żeby ustawione jedna na drugiej, utworzyły wieżę równą naszemu wzrostowi (lub wyższą). Jednak nie musimy mierzyć wszystkich książek – wystarczy, że użyjemy specjalnego suwaka na stronie, który sam poda nam, ile stron musimy przeczytać. Problem zaczyna się robić, gdy czytamy także e-booki. Wtedy musimy skorzystać ze specjalnej aplikacji, która znajduje się tutaj.

2. Rekord 2014

Najprostsze wyzwanie z możliwych, a jednocześnie najprzyjemniejsze. Wystarczy ścigać się z samym sobą i próbować „przeskoczyć” liczbę przeczytanych książek w ubiegłym roku.

3. Z półki 2014

Istnieje aż siedem poziomów wyzwania, które polega na przeczytaniu wcześniej zadeklarowanej liczby książek pochodzących z domowej biblioteczki (1-5, 6-10, 11-15, 16-20, 21-25, 26-30, powyżej 31 książek).

4. Czytam nowości!

Nic dodać, nic ująć. Wystarczy czytać nowości pojawiające się na polskim rynku książki.

5. Granice.pl 

Należy wybrać jedną z czterech kategorii (52, 26, 12, czytam regularnie), określającą liczbę książek, które zamierzamy przeczytać do końca 2014 roku. Aby wszystko dokładnie policzyć i udokumentować, trzeba utworzyć na portalu swoją wirtualną biblioteczkę. Serwis oferuje także grupy wsparcia dla uczestników poszczególnych kategorii, a także motywuje – nagradzając najciekawsze półki.

6. Projekt BB – Banned Books

Dyskusyjny Klub Książki opracował własną listę zakazanych książek, na podstawie istniejących już spisów. Każdy, kto bierze udział w wyzwaniu powinien napisać tekst, w którym rozważa dlaczego dana książka jest zakazana i czy słusznie została wybrana do takiej niechlubnego zestawienia.

7. Na tropie Agathy

Warunkiem uczestnictwa w wyzwaniu i współtworzeniu bloga jest przeczytanie przynajmniej jednej książki Agathy Christie na pół roku.

8. Trójka e-pik

Polega ono na przeczytaniu trzech zaproponowanych gatunków powieści w ciągu miesiąca. Po tym czasie wybierane są nowe gatunki, a zabawa rozpoczyna się od nowa. Jest to bardzo ciekawe wyzwanie, w którym bierze udział wielu blogerów. Niestety ja nie czuję się jeszcze na siłach, aby do niego przystąpić, ale kto wie, może za rok zmienię zdanie.

9. Grunt to okładka

To świeże wyzwanie, które dopiero debiutuje. Wystarczy przeczytać książkę, której okładka pasuje do hasła podanego na początku każdego miesiąca.

10. Czytam fantastykę

To wyzwanie powstało, aby zmienić negatywne nastawienie do fantastyki, fantasy, czy science-fiction i polega na czytaniu właśnie tych gatunków literackich.

11. Pod hasłem

Wyzwanie „Pod hasłem” polega na przeczytaniu w ciągu miesiąca przynajmniej jednej książki, która będzie zgodna z podanym hasłem.

12. Z literą w tle

Co miesiąc wskazana zostaje litera, która oznacza pierwszą literę nazwiska autora.

 

13. Czytam opasłe tomiska

W tym wyzwaniu chodzi o to, żeby czytać obszerne książki. Największe znaczenie ma tutaj liczba przeczytanych stron. Do „opasłych tomisk” zaliczane są książki powyżej 400 stron, a także całe serie wielotomowe.

14. Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę!

Jak sama nazwa wskazuje, przy tym wyzwaniu czytamy między innymi powieści polskich pisarzy.

15. Klasyka horroru

To wyzwanie jest dla miłośników grozy i strachu. Jednak należy szerokim łukiem omijać współczesnych pisarzy. Tutaj czytamy tylko mistrzów gatunku i ich powieści zaliczane do tzw. klasyki gatunku.

16. Projekt nobliści

Ten projekt nie ma ograniczeń czasowych i skupia się na czytaniu wysokiej literatury, która została stworzona przez noblistów nagrodzonych w dziedzinie literatury.

17. Popularna klasyka

W tym wyzwaniu również nie ma narzuconych ram czasowych. Chodzi o to, żeby czytać dzieła zaliczane do klasyki światowej literatury popularnej.

18. Czytamy kryminały

Co dwa miesiące pojawiają się propozycje dotyczące tematyki czytanych kryminałów. Aby brać udział w wyzwaniu, trzeba przeczytać przynajmniej jedną książkę odpowiadającą  zaproponowanej tematyce. Więcej informacji znajduje się tutaj.

A czy Wy bierzecie udział w takich akcjach? Jakie wyzwania przed sobą stawiacie w tym roku?

Reklamy