Wraz z przypadającym na 8 maja Dniem Bibliotekarza i Bibliotek, rozpoczynamy świętowanie XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Został on zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i tradycyjnie już ma za zadanie popularyzację czytelnictwa i samych bibliotek. W akcję zaangażowane są wszystkie rodzaje bibliotek, szkoły, media, wydawnictwa i administracja publiczna. Jak czytamy na stronie SBP:

Ma on na celu podkreślanie roli bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa polskiego.

Zwycięski plakat autorstwa Damiana Kłaczkiewicza

W marcu został ogłoszony konkurs na plakat Tygodnia Bibliotek 2013, który podobnie jak w zeszłym roku, wygrał Damian Kłaczkiewicz z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Szamotułach. Tym razem hasłem akcji jest Czytanie łączy pokolenia, które nawiązuje do dwóch wydarzeń: do tegorocznego jubileuszu „650 lat w służbie książki” oraz do ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020.

Jak możemy przeczytać na stronie SBP, sam plakat przedstawia czytelnika zanurzonego w lekturze, którego hamak rozpięty jest pomiędzy dwoma drzewami: młodym i starym, reprezentującymi różne pokolenia. Czytanie jest jak korzenie tych drzew łączących się pod ziemią bez względu na ich wiek czerpią siłę z jednego źródła. Tak samo czytelnik, człowiek czerpie swą wiedzę od pokoleń z książek. W korze drzewa znajduje się również wycięta w sercu data związana z Jubileuszem „650 lat w służbie książki”.

Warto odwiedzić specjalnie przygotowaną stronę akcji [SBP], na której możemy śledzić wydarzenia towarzyszące Tygodniowi Bibliotek i zobaczyć, co nasza lokalna biblioteka oferuje swoim czytelnikom.

 

Reklamy