Tydzień Zakazanych Książek 2014

W niedzielę 21 września rozpoczął się Tydzień Zakazanych Książek (Banned Book Week), który potrwa do najbliższej soboty. Jest to już czwarta edycja akcji, która ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na książki naznaczone szczególnym piętnem i potępieniem. Czy to ze względów społecznych, kulturowych, czy też politycznych lub religijnych. Tydzień jest świetną okazją do zainteresowania się wszelkimi zakazanymi owocami literatury.

Przy okazji warto przeczytać choćby jedną książkę, która była lub jest nadal zakazana. Jeśli macie problem z wyborem polecam dwie drogi. Pierwszą z nich jest sięgnięcie po „Krótką historię książek zakazanych” Wernera Fulda, którą miałam okazję przeczytać jakiś czas temu (recenzja tutaj). Druga jest mniej konwencjonalna – jest to quiz (tutaj), który podpowie, jaką zakazaną książką jesteśmy. Mi wyszło „Persepolis” Marjane Satrapi, a Wam?

Odsyłam także do polskiego organizatora akcji, czyli Bibliosfery. Na ich stronie znajdziecie wiele ciekawostek dotyczących zakazanych książek.