Tagi

, , , , , , , ,

“Gregor i Niedokończona Przepowiednia” – Suzanne Collins

tytuł oryginału: Gregor The Overlander

seria: Kroniki Podziemia (t. 1)

przekład: Dorota Dziewońska

liczba stron: 368

wydawnictwo: Iuvi, 2015

moja ocena: 8/10 (rewelacyjna)8 na 10

Dzisiaj chciałabym Was zaprosić do tajemniczej wyprawy w Podziemia. Jeśli tylko zdecydujecie się tam wybrać, z pewnością przeżyjecie w nich niezapomniane przygody. Tej dużej dawki wrażeń dostarcza książka Suzanne Collins „Gregor i Niedokończona Przepowiednia” (pierwszy tom serii „Kroniki Podziemia”). Autorka znana na całym świecie z bestsellerowej serii „Igrzyska śmierci” tym razem pisze dla nieco młodszego czytelnika. Jednak od razu zaznaczę, że po książkę może sięgnąć każdy – pomimo tego, że oficjalnie została ona zaklasyfikowana jako lektura dla dzieci.

Zaczyna się zupełnie niewinnie: podczas nieobecności mamy, nastoletni Gregor opiekuje się swoją dwuletnią siostrą Botką. Ich ojciec zniknął dwa lata wcześniej i Gregor jako najstarszy z rodzeństwa przejął wiele obowiązków. Podczas rutynowych prac w domu, odgłosy w pralni zaczynają go niepokoić, a Botka znika w… tajemniczej dziurze. Gregor wpada w nią za dziewczynką, a ich spadanie zdaje się nie mieć końca. Kiedy nareszcie lądują okazuje się, trafiają do nieznanej im dotąd krainy, gdzie karaluchy są tak duże, że trzeba patrzeć na nie do góry, szczury czyhają, żeby ich złapać, a ludzie o porcelanowej cerze latają na grzbietach nietoperzy… Szybko okazuje się, że życie w Podziemiu to walka o przetrwanie każdego z gatunków i dzieci samodzielnie się stamtąd nie wydostaną.

Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy mieszkańcy Podziemia uznają Gregora za wojownika, o którym mówi Niedokończona Przepowiednia. Nikt do końca nie zna jej pełnego znaczenia. Wiadomo jedynie, że wojownik wpłynie na dalsze życie w Podziemiu. W Przepowiedni wymieniono, że w wyprawie weźmie udział trzech przybyszów Naziemnych. Kto w takim razie jest trzecią osobą, skoro do Podziemia można dostać się wyłącznie przez pomieszczenie w domu?

Strzeżcie się, Podziemni, czasu już niewiele,
Ciemność nam szykują zębacze – mściciele.
Myśliwi w zwierzynę, rzeki w krew się zmienią.
Wyprawa w nieznane – jedyną nadzieją.

Naziemny wojownik, prawdziwy syn słońca,
Czy światło przyniesie, czy dotrze do końca?
Stawcie się więc zgodnie na jego wezwanie.
Tylko on może dać szansę na przetrwanie.

Dwóch z góry, dwóch z dołu królewskich korzeni,
Po dwoje sąsiadów może los odmienić:
Fruwaczy, pełzaczy, prząśników z Podziemia,
Jeden zębacz z boku i ten, kogo nie ma.

Spośród nich ośmioro ujdzie z życiem snadnie,
Ich los w rękach tego, kto ostatni padnie.
Niechaj zatem bacznie swe kroki ocenia,
Bo życie bywa śmiercią, śmierć w życie się zmienia.

Jeżeli jesteście ciekawi, co oznaczają te zawiłe słowa i chcecie dowiedzieć się, z jakimi niebezpieczeństwami muszą się zmierzyć Gregor, Botka i Podziemni, koniecznie przeczytajcie tę książkę. Osobiście uważam, że jej fabuła jest doskonałym materiałem na stworzenie filmu. Czyta się ją bardzo szybko i nie można mówić o nudzie, czy przestoju akcji. Jak wspomniałam na wstępie, tę pozycję polecam każdemu, zwłaszcza osobom, które lubią książki fantastyczne i przygodowe. Jest to pierwszy z pięciu tomów o „Kronikach Podziemia” i szczerze mówiąc, już nie mogę doczekać się kolejnych części!

***
Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Iuvi.

©ewa

Reklamy