Tagi

, , , , , ,

“Poczet cesarzy rzymskich” – Aleksander Krawczuk

liczba stron: 1018

wydawnictwo: Iskry, 2011

moja ocena: 8/10 (rewelacyjna)

8 na 10

Wcale nie trzeba być pasjonatem historii, aby docenić pracę prof. Aleksandra Krawczuka nad dziejami starożytnego Rzymu i z przyjemnością zagłębić się w książki jego autorstwa. Swoimi publikacjami stworzył on bowiem kompendium wiedzy nie tylko o władzy ówczesnego Imperium, ale także nakreślił pełny obraz obyczajowości i kultury starożytnych Rzymian.

„Poczet cesarzy rzymskich” to obok „Pocztu cesarzowych Rzymu” oraz „Pocztu cesarzy bizantyjskich” najważniejszy tytuł prof. Krawczuka, wybitnego historyka i specjalisty dziejów antycznych. Początkowo „Poczet” został wydany w dwóch tomach (w latach 1986 i 1991), podzielonych według władców pryncypatu i dominatu. Obecne, jednotomowe wydanie zostało scalone i rozszerzone o „Kalendarium Cesarstwa Rzymskiego”, które uwzględnia wszystkie najważniejsze wydarzenia i pomaga tym samym ułożyć wszystkie zdobyte informacje na tle czasowym. Całość uzupełniają także indeksy oraz aneks dotyczący funkcjonowania całego systemu monetarnego.

Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Prof. Krawczuk opracował biogramy wszystkich władców Rzymu, od słynnego Gajusza Juliusza Cezara, który formalnie nigdy nie posiadał tytułu „cesarza”, do Flawiusza Romulusa Augustusa (zwanego Augustulusem), czyli ostatniego cesarza zachodniorzymskiego. W swoim zestawieniu zawarł informacje dotyczące całego okresu życia cesarzy. Co prawda autor skupia się głównie na latach panowania, ale nie pomija przy tym życia prywatnego władców. Wszystko zostało ciekawie ujęte w ramach czasowych, na tle politycznym, społecznym i religijnym. Jednym słowem, prof. Krawczuk przedstawia czytelnikom skarbnicę wiedzy o starożytnym Rzymie i rządzących nim prawach, nie szczędząc przy tym dygresji i ciekawostek.

Wszystkie opisywane postaci nie są wyłącznie słownikowymi hasłami, a stanowią barwnie przedstawione historie, które całościowo tworzą pewnego rodzaju powieść historyczną. Biogramy są dosyć szczegółowe – na tyle, na ile pozwoliły autorowi dostępne źródła. Chronologia zdarzeń ułatwia dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy różnymi wydarzeniami – społecznymi, militarnymi, czy też religijnymi.

Moim zdaniem „Poczet cesarzy rzymskich” jest wręcz pozycją obowiązkową dla każdego zainteresowanego antykiem. Wydaje się, że autor zawarł w tej książce wszystkie najważniejsze informacje dotyczące poruszanego tematu. „Poczet” może być także pigułką wiedzy o antycznym Rzymie dla każdego historycznego laika. Został przystępnie napisany i zawiera wiele cennych informacji oraz ciekawostek, których niełatwo dowiedzieć się w inny sposób, niż posiłkowanie się kilkoma źródłami jednocześnie (a to nie zawsze bywa proste). Bez wątpienia jest to uniwersalna książka dla każdego, kto choć przez chwilę chce się znaleźć na cesarskim dworze oraz posłuchać opowieści o codzienności Rzymian.

Świetne uzupełnie tego tytułu stanowi „Poczet cesarzowych Rzymu” (recenzja tutaj).

***
Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Iskry.

© podpis 2