Tagi

, , , , , ,

2246_opowiem_ci_mamo_co_robia_samoloty“Opowiem ci, mamo, co robią samoloty” – Marcin Brykczyński, Artur Nowicki

seria: „Opowiem ci, mamo…”

liczba stron: 28

wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 2015

moja ocena: 8/10 (rewelacyjna)

8 na 10

„Opowiem ci, mamo, co robią samoloty” to niezwykle kolorowa książka, która od pierwszych chwil przyciąga spojrzenie młodego czytelnika. Składa się ona z kilkunastu rozkładówek, na której znajdują się tytułowe samoloty w otoczeniu ptaków, czy roślin. W pierwszym momencie całość sprawia wrażenie chaosu, ale są to pozory, które szybko rozwiewają liczne szczegóły ilustracji oraz wierszyki-rymowanki, uzupełniające rysunki.

Na każdej kolejnej stronie pojawiają się nie tylko samoloty, ale także inne maszyny, czasem nie przypominające tych widywanych na „naszym” niebie. Stworzenie tak fantazyjnych ilustracji, które nie tylko u dzieci, ale i u dorosłych mogą wywołać uśmiech (jak np. samolot leżący pod kroplówką z oleju, operowany przez helikopter, albo samochód na latającym dywanie), dowodzą tego, że Artur Nowicki (autor ilustracji) ma duże poczucie humoru. Rysunki są doskonale dopasowane do zagadek Marcina Brykczyńskiego, które znajdują się między obrazkami. Pytania zawarte są w formie wierszyków, przez co stają się bardziej przyjazne dla dzieci, które chętnie poszukują ich rozwiązania. Dzięki dużej ilości różnorodnych elementów na stronach, maluchy kształtują spostrzegawczość, łączenie ze sobą poszczególnych rysunków oraz logiczne myślenie. Zróżnicowany jest również poziom trudności rymowanek. Wśród zadań są takie, na które będą w stanie odpowiedzieć już trzyletnie dzieci, ale pojawiają się też tak skonstruowane, że mogą stanowić wyzwanie nawet dla pięciolatków. Dzięki temu każdy maluch może z tej książki wynieść dodatkową wiedzę i kształtować zdobyte już umiejętności.

Wspólnym mianownikiem dla każdej strony jest mały polski samolot Wilga. W zależności od tego, w jakiej pojawia się sytuacji (czy wśród samolotów wojskowych, czy na lotnisku, czy też w hangarze), zmienia swój wizerunek.

Mała Wilga, wiedzcie o tym,
Jest wspaniałym samolotem!
Z dumą nosi imię ptasie
I jest pierwsza w swojej klasie.

„Opowiem ci, mamo, co robią samoloty” jest idealna dla każdego małego pasjonata latających maszyn. Jeszcze zanim zaczęliśmy czytać, mój syn musiał przewertować całą książkę, co chwilę komentując i krzycząc z zachwytu „Ooo!”, „Wow!”. Jako mama zauważyłam, że moje dziecko z równym zaangażowaniem stara się rozwiązywać wszystkie zadania. Nawet jeżeli, któreś wykracza poza jego umiejętności, ilustracje są tak przyjazne i kolorowe, że bez problemu mogę wymyślać inne pytania lub całe opowiadania dotyczące narysowanych sytuacji. A ponieważ samoloty są ukazane w różnych warunkach, można rozmawiać nie tylko o maszynach.

Samo wydanie jest bardzo ładne i przyjazne kolorystycznie. Dzięki sztywnym kartkom, książka może być przeglądana nie tylko w obecności rodziców – równie dobrze dziecko może usiąść z nią samo i powoli doszukiwać się kolejnych drobiazgów. Twórca rysunków – Artur Nowicki i twórca wierszyków – Marcin Brykczyński, stworzyli pozycję, o której marzy każdy mały chłopiec (i nie tylko)!

***
Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

©ewa