Tagi

, , , , , ,

424986-352x500“Ksiądz Twardowski dzieciom. Wiersze” – 

seria: Z  Biblioteki Wydawnictwa Nasza Księgarnia, Ksiądz Twardowski dzieciom

liczba stron: 248

wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 2015

moja ocena: 8/10 (rewelacyjna)

8 na 10

Twórczość księdza Jana Twardowskiego była i jest znana oraz czytana przez pokolenia. Jego wiersze zostały napisane w niebywale przystępny sposób, ukrywając przy tym głębsze treści, prawdy i wartości. Miałam przyjemność wczytać się w najnowsze wydanie jego wierszy, czyli książkę pt. „Ksiądz Twardowski dzieciom. Wiersze”, w której to zostały zebrane niezwykłe wiersze z lat 1945 – 2000.

12333161_10205623564245352_296799368_o.jpg

Wiele utworów zawiera kontekst religijny albo postacie biblijne, choć nie wszystkie. Wiersze opowiadają o radości, smutku, codzienności oraz uczą szacunku do przyrody i tego wszystkiego, co nas otacza. Każda pojedyncza strona zawiera coś, co skłania do myślenia i zastanowienia. Wiersze ks. Twardowskiego są odpowiednią lekturą dla czytelników w każdym wieku. Mniejsze dzieci czytają przyjemne dla ucha rymowanki, nieco starsze już mogą wyciągnąć z nich coś więcej. Z kolei dorośli zobaczą w nich lekturę refleksyjną i pełną głębi. Niektóre utwory mają kilka linijek, inne zajmują stronę, czy dwie, ale wszystkie zawierają w sobie coś wyjątkowego. Książka została wydana w tym roku nie bez przyczyny, gdyż właśnie mija setna rocznica urodzin autora.

12334296_10205623564205351_1231140784_o.jpg

Oprócz tego wydanie, które posiadam jest niezwykle efektowne i estetyczne. Nawet bez czytania przeglądanie tej książki jest prawdziwą przyjemnością. Już sama okładka jest zachęcająca – ładna ilustracja i odpowiednio dobrane kolory. Kokardka, która się na niej pojawia przywołuje skojarzenie ładnie opakowanego prezentu i w istocie to idealny pomysł na prezent! Zwłaszcza na Święta Bożego Narodzenia.

Nie lubią proszków
przy aspirynie się krzywią
czekają na miłość dobrą
powrót ojca i matki
tak jak w dzieciństwie
wszystkiemu się dziwią
cieszą się gwiazdką choinką
zimą tęsknią do wiosny
Starzy – to dzieci które za szybko urosły

Nie mniej ciekawie prezentuje się wnętrze książki. Każdy wiersz oprawiony jest stosowną ilustracją zrobioną przez Martę Kruczewską. Jej rysunki wręcz mnie zauroczyły. Jedne są mniejsze, inne zajmują prawie całą przestrzeń strony. Charakteryzuje je bogactwo kolorów i motywów, dzięki czemu wszystkie kartki się od siebie różnią, podobnie jak tematyka zawartych na nich wierszy. Jeśli szukacie czegoś uniwersalnego, ponadczasowego, co będzie pożywką dla duszy czytelnika, uszu słuchacza i oczu przeglądających, serdecznie zachęcam po sięgnięcie po tę pozycję.

***
Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

©ewa

Reklamy