Tagi

, , ,

okladka“Gry i zabawy dla dzieci” – Małgorzata Cieślak

 

liczba stron: 336

wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 2016

moja ocena: 8/10 (rewelacyjna)

8 na 10

Myślę, że każdy rodzic i nie tylko powinien sięgnąć po książkę „Gry i zabawy dla dzieci” Małgorzaty Cieślak. Dlaczego? Ponieważ wszystkie mamy mają czasem problem z tym, żeby konstruktywnie i twórczo zająć czas dziecku, zwłaszcza, jeśli maluch szybko nudzi się każdą zabawą. Ta książka to prawdziwa skarbnica wiedzy, kompendium nietuzinkowy zabaw, do których nie potrzeba wymyślnych zabawek. Często wystarczy wyobraźnia albo kilka prostych przedmiotów, które znajdują się w pobliżu.

Wewnątrz książki znajduje się sporo zabaw, które my znamy z dzieciństwa, a wiele dzisiejszych dzieci nie ma pojęcia o ich istnieniu, jak np. podchody. Część zabaw stworzyła sama autorka. Dorastała w okresie PRL-u, kiedy o zabawki było trudno, a jedyne czego dzieciom nie brakowało podczas harców, to bujna wyobraźnia.

Obserwujcie uważnie dziecko i bądźcie jego dobrym towarzyszem zabaw – maluch sam wprowadzi was w swój świat i jednocześnie ufnie da się wam poprowadzić.

Cała książka jest podzielona na rozdziały oraz kategorie: wiekowe i tematyczne. Autorka rozpoczyna od propozycji zabaw dla dzieci w wieku 1 miesiąca, po czym stopniowo stają się coraz bardziej zaawansowane, by ostatecznie były przeznaczone dla dzieci w wieku 3 lat i starszych. Zostały przygotowane w taki sposób, by odpowiadały dzieciom na poszczególnych etapach rozwoju. Wszystkie potrafią wciągnąć dziecko, a nawet jeżeli po chwili dziecko znudzi się zabawą, mama otworzy swoje kompendium i wyciągnie kolejnego asa z rękawa i niczym czarodziejka wyczaruje następną zabawę. Ponadto każda propozycja gry, czy zabawy wnosi istotny element do rozwoju dziecka. Wśród nich są zabawy manipulacyjne, ruchowe, konstrukcyjne i dydaktyczne.

Ważne, że realizacja opisanych pomysłów nie wymaga zakupu drogich produktów! Najlepsze zabawy to te, podczas których dziecko użyje wyobraźni. Ile radości potrafią dać prosty papierowy samolot, klocki z pudełek, koncert na instrumentach z misek i garnków, urządzenie teatrzyku z kukiełkami z ziemniaka lub pudełka po jogurcie czy układanie puzzli z kolorowego opakowania.

Oprócz podziału wiekowego, jest cały szereg propozycji, które są podzielone na kategorie zabaw w samochodzie, nad morzem, w lesie, w ogródku i na różne okazje. Duże wrażenie zrobiły na mnie scenariusze imprez urodzinowych. Wielbiciel pojazdów, dmuchanych baloników, mały naukowiec, pasjonat muzyki… Małgorzata Cieślak pokazuje jak dla każdego dziecka można stworzyć niezapomniane urodziny! Jako mama mogę polecić „Gry i zabawy dla dzieci” z czystym sumieniem. I to nie tylko dzieciom, ale także innym osobom, które na co dzień zajmują się najmłodszymi. Książkowe propozycje sprawdzą się w wielu sytuacjach. Poza tym zbliża się dzień dziecka, może by tak zaskoczyć swojego malucha jakąś super zabawą?

***
Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

©ewa

Reklamy