Tagi

, , , , , ,

2310_opowiem_ci_narzedzia“Opowiem ci, mamo, co robią narzędzia” – Daniel de Latour, Izabela Mikrut

seria: „Opowiem ci, mamo…”

liczba stron: 28

wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 2016

moja ocena: 8/10 (rewelacyjna)

8 na 10

Najnowsza książka z serii „Opowiem Ci, mamo…” jest idealna dla wszystkich małych majsterkowiczów, bo opowiada o narzędziach, które przez to, że się nudzą, mają ochotę trochę zaszaleć. Jedne udają węża, inne budują rakietę, jeszcze inne planują podróż. Odwiedzają ogród, warsztat samochodowy, tartak i wiele innych miejsc, gdzie ich obecność jest nieoceniona.

Poza dobrą zabawą, jaką gwarantuje książka „Opowiem Ci, mamo, co robią narzędzia” maluch poznaje wiele urządzeń i narzędzi. Dowiaduje się, do czego służą i gdzie mogą zostać wykorzystane. Jak zawsze nie brakuje zagadek, które jeszcze bardziej wciągają w narzędziowy świat. Młotek, obcęgi, śrubki, sekator, śrubokręt, wkrętarka i wiele, wiele innych. W zależności od strony zmienia się otoczenie i bohaterowie. To znaczy, że raz pokazywany jest ogród i narzędzia ogrodowe, innym razem przenosimy się do lutnika, gdzie gra gitara i pracują inne narzędzia. Każda strona zawiera krótkie rymowanki zakończone pytaniem lub zadaniem do wykonania.

U rzeźbiarza na podwórzu
Dłuta, piły, mnóstwo kurzu.
Kto przygląda się rakiecie?
Czy się da nią w kosmos lecieć?

Poza zagadkami, podobnie jak w innych książkach z tej serii, nie brakuje labiryntów i szukania różnic na obrazkach. Kształtowana jest umiejętność logicznego myślenia i spostrzegawczość. Dzięki wesołym obrazkom, doskonalenie kompetencji dziecka staje się samą przyjemnością. Myślę, że pomimo kolorowych ilustracji, na ten tytuł dziewczynki średnio zwrócą uwagę, za to chłopcy będą zachwyceni! Iluż młodych mężczyzn naśladuje prace mechanika, iluż marzy o swojej skrzynce na narzędzia? Ta książka otwiera przed nimi kolejną odsłonę narzędzi. Nie tylko nauczą się je rozpoznawać, ale także i wykorzystywać, a ich zabawy nabiorą nowego znaczenia.

***
Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

©ewa