Tagi

, , , , , , , , ,

chowance-tom-4-palac-snow-b-iext36190990“Chowańce. Pałac Snów” – Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson

tytuł oryginału: The Familiars Vol. 4. Palace of Dream

seria: Chowańce (t. 4)

przekład: Anna Bereta-Jankowska

liczba stron: 352

wydawnictwo: Iuvi, 2016

moja ocena: 7/10 (bardzo dobra)

7 na 10

Kiedy recenzowałam trzeci tom o przygodach chowańców, przyszłość zwierząt zdawała się być jasna i spokojna. Podła Paksahara została zwyciężona, a w Beskresji zapanował spokój. Aldwyn, Skylar i Gilbert okryci chwałą towarzyszą swoim zaufanym w kolejnych przygodach. I to też jest punktem wyjścia w najnowszej części – „Chowańce. Pałac Snów”.

Aldwyn wraca z Jackiem z bezowocnych poszukiwań siostry, kiedy dworzanie przygotowują się do hucznych urodzin królowej. W imieniu Przepowiedzianej Trójki Skylar przygotowuje dla władczyni piękne korale. Jednak kiedy ta zakłada je na szyję, zaczynają się wbijać w skórę i dusić – są zatrute. W jednej chwili z bohaterów chowańce stają się zdrajcami. Chcąc oczyścić się z zarzutów wyruszają na kolejną niebezpieczną wyprawę. Okazuje się, że ktoś celowo chce pozbyć się ich z pałacu, oczernić i skazać na śmierć. Kto? Komu mogą aż tak przeszkadzać? Kto z ukrycia zdaje się dawać wskazówki? Aldwyn, Skylar i Gilbert są gotowi na wszystko, żeby uratować królową Loranellę i przywrócić dobre imię. Całość komplikuje fakt, że ich zaufani o niczym nie wiedzą, a na dodatek chowańce mają wszystkich przeciwko sobie. Nikt nie wierzy w ich niewinność.

Słowa nagle uwięzły Loranelli w gardle. Z trudem łapała powietrze. Aldwyn patrzył, jak czarny łańcuch wrzyna się w szyję kobiety, a perły wpijają się w jej klatkę piersiową. […] Nie dało się nic zrobić. Królowa była bezradna, kolia nadal wtapiała się w jej ciało. Łańcuszek tak głęboko wniknął w jej skórę, że zdawał się już tylko ciemną żyłą. Perły były już w połowie zatopione w obojczykach nieszczęsnej i wyglądały jak wystające z piasku muszelki.[…] Królowa osunęłasię na kolana, a białka jej oczu stały się czarne niczym węgle.

Podobnie jak w poprzednich częściach, aż do samego końca nie sposób odgadnąć jaki będzie finał tej opowieści. I oczywiście jak zawsze stanowi on zaskoczenie. Niebezpieczne przygody wciągają od początku do końca odkrywając przed czytelnikiem kolejne tajemnice, jakie kryje Bezkresja. Tym razem duża część przygód rozgrywa się w krainie snów, gdzie w ciągu dnia jest czysta sielanka, a po zmroku rozgrywają się najbardziej przerażające koszmary. Po raz kolejny jestem pod wrażeniem ogromnej wyobraźni autorów, którzy niezmiennie potrafią zaskoczyć czytelnika w każdym rozdziale swojej książki.

***
Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Iuvi.

©ewa