Tagi

, , , , ,

zubrpompik_letni01“Żubr Pompik. Letni smierzch” – Tomasz Samojlik

seria: Żubr Pompik (t. 1)

liczba stron: 56

wydawnictwo: Media Rodzina, 2016

moja ocena: 7/10 (bardzo dobra)

7 na 10

„Żubr Pompik. Letni zmierzch” Tomasza Samojlika, to druga książka o przygodach Pompika i Polinki, którą ostatnio przeczytałam. Podobnie jak poprzednia część – „Żubr Pompik. Zapach wiosny”, w interesujący sposób opowiada o naturze i przedstawia ciekawostki przyrodnicze. O każdej porze roku las i łąka zmieniają się pod każdym względem. Wszystko ma swoje miejsce i czas. Po wielu nowych wiosennych doświadczeniach, na małe żubry czekają kolejne przygody i kolejne zaskoczenia.

W książce poza wstępem jest dwanaście opowiadań, a to znaczy, dwanaście fantastycznych przygód! Tak jak poprzednio, w książce także dorośli mogą znaleźć kilka nowości lub dawno zapomnianych informacji. Rodzina żubrów dokształci także rodziców. O czym można przeczytać w „Letnim zmierzchu”? Na przykład o gubiącym poroże jeleniu albo rzucającej orzeszkami wiewiórce. Podobnie jak w poprzedniej części, tak i tu nie brakuje onomatopei, czyli wyrazów dźwiękonaśladowczych. Przekłada się to na to, że lektura staje się przyjemniejsza, a dziecko nie tylko baczniej przygląda się otaczającej go przyrodzie, ale wsłuchuje się w jej dźwięki. Pompik i Polinka uczą obserwacji i szacunku do natury.

Pompik złowił uchem różne rodzaje szumu. Duże liście wydawały odgłos SZUUU, SZUUU, SZUUU, listki małe i wąskie pocierały o siebie z odgłosem PSSSYK, PSSSYK, PSSSYK, a gałęzie z igiełkami wydawały się raczej szeleścić SZSZSZ… Żuberek oparł się o pień dębu, którego liście szumiały szczególnie ładnie, i zasłuchany spojrzał na Polinkę.

Nie pozostaje nic innego, jak po tak inspirującej lekturze ubrać buty i wyjść na spacer! Może spotkają Was równie fascynujące przygody, co żubry? Niekonwencjonalna teoretyczna lekcja przyrody połączona z praktyką na pewno przyniesie wymierne rezultaty. A ponieważ autor, Tomasz Samojilik, jest z wykształcenia biologiem, informacje zawarte w książce są rzetelne, a jednocześnie przekazane w przyjemny i przystępny dla dziecka sposób.

***
Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Media Rodzina.

©ewa

Reklamy