Tagi

, , , ,

2325_szopieta“Szopięta” – Ewa Kozyra-Pawlak

liczba stron: 32

wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 2016

moja ocena: 7/10 (bardzo dobra)

7 na 10

„Szopięta” Ewy Kozyry-Pawlak to książka, która zwraca uwagę przede wszystkim dzięki pięknemu wydaniu i ciekawej grafice. Każda strona to przepiękne ilustracje, a właściwie zdjęcia obrazków zrobionych z różnego rodzaju materiałów. Jest to nie bez znaczenia, jeśli weźmiemy pod uwagę tematykę książki, czyli szopy pracze i sprzątanie.

Rodzina szopów praczy, bohaterów książeczki to Pan i Pani Szop oraz dwójka ich dzieci, czyli Szopięt Praczęt, które uwielbiają bałaganić, brudzić i oczywiście…bawić się. Rodzice są prawdziwymi fanami sprzątania i prania, od rana do wieczora, a dzieci bezowocnie proszą o to, by się z nimi pobawili.

Pan Szop i Pani Szop uwielbiali porządek. Sprzątali i prali wszystko zgodnie z instrukcjami. Osobno pranie zimne, osobno gorące. Osobno pranie ręczne, a osobno w pralce bębnowej. Osobno pranie czerwone, osobno zielone, osobno pranie żółte i niebieskie.

Jak powiedziałam, książka zwraca uwagę przede wszystkim przez fantastyczną oprawę graficzną, ale stanowi też pouczającą opowieść dla młodszych dzieci o tym, że na wszystko jest czas i pora. Nie wolno popadać w żadne skrajności i we wszystkim należy zachować umiar. Po lekturze można porozmawiać z dzieckiem na temat tego, co było wewnątrz książki i tego, jaki płynie z niej morał. A że książka jest ciepła i ładnie wykonana, wprowadza w dobry nastrój.

Oprócz tego, wewnątrz książki jest trochę na temat prania kolorowych ubrań, co jest ładnie przedstawione na ilustracjach. Co za tym idzie, lektura może stanowić punkt wyjścia do nauki rozpoznawania kolorów. „Szopięta” są książką króciutką z dużymi literami, dlatego polecam ją przede wszystkim młodszym dzieciom i tym, które rozpoczynają swoją przygodę z rozpoznawaniem liter i samodzielnym czytaniem.

***
Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

©