Tagi

, , , , ,

mpm“Moja pierwsza mitologia. Księga I” – Katarzyna Marciniak

liczba stron: 272

wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 2016

moja ocena: 8/10 (rewelacyjna)

8 na 10

Chcę zaprosić Was do świata mitologii, ale w zupełnie nowej odsłonie. W ostatnim czasie w sprzedaży pojawiła się książka „Moja pierwsza mitologia. Księga I” Katarzyny Marciniak. Jest ona dedykowana dzieciom do 10 roku życia i w bardzo oryginalny sposób opowiada o mitycznych bóstwach i herosach. Dzięki ciekawej konstrukcji, przyswajanie mitologii będzie czystą przyjemnością!

Książka jest podzielona na rozdziały opowiadające o poszczególnych bogach. Oczywiście najpierw jest wstęp, w którym jest przybliżone to, co było przed bogami, jak wyglądał Chaos. Dopiero później, kiedy zarysowane jest otoczenie, w którym pojawią się bogowie, dowiadujemy się skąd wziął się Zeus i jak obalił Kronosa. Bardzo fajne jest to, że przed bliższym poznaniem pojawiającego się w danym rozdziale boga, jest wprowadzenie, którego akcja rozgrywa się współcześnie.

Na początku był Chaos. Każdy, kto choć raz przyszedł do przedszkola wcześnie rano, wie, co mam na myśli. Chaos to wielkie zamieszanie. Wszyscy biegają, przekrzykują się, wpadają na siebie i dopiero pani zaprowadza w grupie porządek.
Pani, która wyłoniła się z Chaosu na początku świata, miała na imię Gaja i była potężną boginią ziemi – opiekunką wszystkich stworzeń.  Jeszcze dziś troszczy się o każdą żywą istotę. Bez Gai nie byłoby zboża na chleb, wody do picia czy materiałów do budowy domów.

Wstęp do każdej historii opowiadają zwierzęta, które są ulubieńcami lub miały wpływ na losy danego boga. Przykładowo o Herze opowiadają kukułki. Następnie cofamy się w przeszłość, do czasów, kiedy światem rządzili bogowie… Po każdej historii, jest jeszcze krótka opowiastka o tym, jakie mityczne określenia pozostały do dnia dzisiejszego i jakie jest ich zastosowanie. W ten sposób dziecko dowiaduje się, co to znaczy i kiedy używa się zwrotów: strzała Amora, marsowa mina, czy pyrrusowe zwycięstwo.

Bardzo przyjemne są także liczne ilustracje i kolory. Do tego twarda okładka. Całość sprawia bardzo pozytywne wrażenie, zwłaszcza jeśli oprócz szaty graficznej weźmie się pod uwagę ilość wiadomości i atrakcyjny przekaz treści. To nie tylko pierwsza mitologia, ale też zachęta do pogłębiania wiedzy na temat greckiej i rzymskiej kultury. Dzięki temu wydaniu, dziecko będzie miało podstawową wiedzę zanim tematyka będzie poruszana w szkole.

***
Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

©ewa