Tagi

, , , , , ,

ocmcrs.PNG“Opowiem ci, mamo, co robią statki” – Artur Nowicki, Marcin Brykczyński

seria: „Opowiem ci, mamo…”

liczba stron: 28

wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 2016

moja ocena: 8/10 (rewelacyjna)

8 na 10

Cała seria książek „Opowiem, Ci, mamo” na dobre zagościła na naszym regale i z wielką chęcią po nią sięgamy. Jednak najnowszy tytuł stał się naszym numerem jeden. „Opowiem, Ci, mamo, co robią statki” to prawdziwy hit. Książka jest równie kolorowa jak wcześniejsze, ale ma tę przewagę, że bardzo dużo wiedzy jest przekazywanej poprzez ilustracje. Są pytania i zagadki, ale oprócz tego, są obrazki, które przybliżają m.in. historię i ekologię.

Przygodę z książką rozpoczynamy poznaniem małych stateczków, jachtów i okazałych okrętów. Na następnej stronie są statki… w butelce. Każda jedna butelka ma wewnątrz statek z innego okresu, z innej części świata. Są dobrane w taki sposób, że różnice między nimi są bardzo wyraźne. Fajne jest to, że są podpisane. Dzięki temu, dziecko rozpozna charakterystyczną łódź wikingów, chińską dżonkę albo grecki okręt. Dalej przybliżamy budowę statku. Zagadnienie to jest rozrysowane na dwóch stronach. Jest mały schemat, projekt z opisem i duży, budowany na jego podstawie okręt.

Chociaż walczą tu piraci,
kuter nie chce skarbów stracić.
Szczury nie chcą bić się wcale;
spróbuj ich dwanaście znaleźć.

Czasem widząc okazałe morskie maszyny aż trudno sobie wyobrazić, jak wiele może się w nich zmieścić. Z pomocą przychodzą kolejne strony książki, na których są pokazane statki w przekroju. Dzięki temu dziecko łatwiej uświadomi sobie, jak wygląda wnętrze statku. Na jednej ze stron przybliżane są zagadnienia z zakresu ekologii. Graficznie przedstawione jest to, jaka ludzka ingerencja jest szkodliwa dla morskich stworzeń i które z nich mieszkają w Morzu Bałtyckim. Dalej jest mapa świata, a na niej zaznaczone są statki i trasy wielkich odkryć geograficznych razem z datami. Oprócz tego są urządzenia, których obsługę znać musi każdy żeglarz.

Jak widać książka rozbudza wyobraźnię i uczy przydatnych informacji.  Nie brakuje w niej tego, czym charakteryzują się wszystkie tytuły z serii. Są labirynty, zagadki, szukanie różnic. Dzięki temu jest jeszcze ciekawsza i wciągająca. Atutem jest również ładne wydanie i żywe kolory, dlatego nawet młodsze dzieci bez problemu same mogą przewracać sztywne kartki.

***
Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

©ewa

Reklamy