Tagi

, , , ,

dd.PNG“Drzewo” – Katarzyna Bajerowicz

liczba stron: 30

wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 2016

moja ocena: 9/10 (wybitna)

9 na 10

„Drzewo” to książka wyjątkowa pod różnymi względami, a autorka, Katarzyna Bajerowicz, wykonała kawał dobrej roboty. Co takiego specjalnego jest w tej pozycji, że darzę ją aż takimi względami? Przede wszystkim w ogóle nie przypomina książki. Jest skonstruowana w ten sam sposób, co „Żeloglutki na placu budowy”. Wszystkie kartki można z niej wyjąć, a po odwróceniu widzimy fragmenty obrazu, które tworzą puzzle. Po ich ułożeniu powstaje dużego formatu ilustracja.

W przypadku „Drzewa”, łatwo się domyślić, że to, co tworzą kartki to drzewo, a konkretnie dąb. Piękny i rozłożysty. Widzimy korzenie znajdujące się głęboko w ziemi, szeroki pień, gałęzie i liście. Ponieważ las jest domem wielu zwierząt, także i one mają swoje miejsce na obrazie. Począwszy od dolnych partii dębu, możemy prześledzić, jakich mieszkańców mają okolice korzeni. Znajdziemy tam owady, krety, borsuki i lisy mające swoje norki między korzeniami. Są też tunele wydrążone przez te zwierzęta. Następnie obserwujemy, kto chodzi pod drzewem na trawie. Są duże żubry, smukłe jelenie, rodzina dzików, lis, zające. Nieco wyżej widać dziuple, które także mają swoich mieszkańców – nietoperze i sowy. Podążając wzrokiem w górę zauważymy mnóstwo kolorowych ptaków m.in. gołębie, sójki, sroki. Jedno drzewo obrazuje ogromną wielość gatunków zwierząt, które mogą pod nim i na nim znaleźć pożywienie i schronienie. Już sam ułożony obraz robi duże wrażenie, a nie jest to jedyna zaleta tej książki.

Każda kartka to skarbnica przydatnej wiedzy przyrodniczej. Na jednej znajdziemy opis niektórych popularnych owadów, inne są doskonałą wskazówką dla osób chcących zrobić własny zielnik – jest przedstawiony liść, owoc (lub szyszka) i nazwy drzew występujących w Polsce. Dla dzieci lubiących prace plastyczne też jest kilka interesujących pomysłów, w tym obrazki i ludziki, których wykonanie jest możliwe po zastosowaniu leśnych skarbów. Oprócz tego, na podstawie wskazówek można wyhodować małe drzewko, rozwiązywać wiele zagadek i analizować, jakie zwierzęta zamieszkują drzewo.

Dzięcioły mają inne zwyczaje. Chowają swoje zapasy bardzo starannie: wykuwają malutką dziuplę dla każdego żołędzia. Poszukaj na dębie spiżarki dzięciołów oraz ich samych – ukryły się tuż obok.

Całość jest stworzona w taki sposób, że idąc do lasu, dziecko będzie z dużym zainteresowaniem przyglądało się drzewom i otaczającej przyrodzie. To fantastyczny pomysł na zainteresowanie naturą, przekazanie dużej dawki wiedzy i naukę szacunku dla roślin i zwierząt.

***
Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

©ewa

Reklamy