Tagi

, , , ,

tajemnicze-znikniecie-detektywa-pozytywki.jpg“Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki” – Grzegorz Kasdepke

liczba stron: 80

wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 2017

moja ocena: 8/10 (rewelacyjna)

8 na 10

Grzegorz Kasdepke jest autorem, który przypadł do gustu dzieciom, ale jego książki są także cenione w środowisku rodzicielskim i nauczycielskim. Nie inaczej jest z jego najnowszym tytułem „Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki”. Czy Wasze dzieci chciałyby przeczytać pierwszą książkę detektywistyczną? Podążać tropem detektywa, który zniknął w tajemniczych okolicznościach?

„Różowe Okulary”, właśnie tak nazywa się agencja detektywistyczna mieszcząca się w jednym z lokali kamienicy. Jej właścicielem jest lubiany przez sąsiadów detektyw Pozytywka. Pewnego dnia, sąsiedzi doszli do wniosku, że dosyć długo go nie widzieli… Przed drzwiami jego agencji zbiera się grupka osób w różnym wieku, która próbuje dociec, co się stało? I tak zaczynają się domysły, próby wyjaśnień i podążanie śladami…

Na samą górę, pod drzwi agencji detektywistycznej „Różowe Okulary”, szło sześć poważnie zaniepokojonych osób: na czele pan Mietek, dozorca (zbierając przy okazji walające się na wycieraczkach ulotki), dalej Dominik i Zuzia, za nimi ich mama, potem pani Ryczaj, a na końcu Asia, która, nim wyszła z domu, zostawiła karteczkę z uspokajającym napisem: „biedny detektyw, może nie rzyje, poszłam, ale wruce.”

Książka została podzielona na osiem zagadek, czyli rozdziałów, w których czytelnik razem z bohaterami jest na tropie tej najważniejszej postaci  – detektywa Pozytywki. Każdy rozdział kryje w sobie pewną wskazówkę, która coś udowadnia. Nie jest ona powiedziana wprost. Wymaga dedukcji, wczytania się w treść, dlatego stanowi znakomity trening spostrzegawczości i umiejętności analitycznego myślenia. Dzięki temu przeżywamy przygody razem z osobami, które występują w książce i nie wiemy nic ponadto co one.

Bez dwóch zdań, Grzegorz Kasdepke napisał kolejną książkę, która może stanowić czytelniczą ucztę dla dzieci i dorosłych. Poza tym jak wszystkie jego książki nie stanowi tylko przyjemnej lektury, ale również pozwala kształcić pewne umiejętności i pobudza do dyskusji.

***
Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

©ewa

Reklamy