Tagi

, , , , ,

2400_atlas_przygod_zwierzat“Atlas przygód zwierząt” – Emily Hawking, Rachel Williams

tytuł oryginału: Atlas of Animal Adventures

przekład: Maria Pstrągowska

liczba stron: 88

wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 2017

moja ocena: 8/10 (rewelacyjna)

8 na 10

Dzisiaj prawdziwa gratka dla fanów przyrody i zwierzęcych ciekawostek! Jestem przekonana, że żadne dziecko, które kocha naturę i dzikie zwierzęta, nie będzie mogło przejść wobec tej książki obojętnie. Przedstawiam „Atlas przygód zwierząt” Rachel Williams i Emily Hawkins. Tytuł może i niepozorny, ale oprawa i zawartość, to coś absolutnie wyjątkowego.

Książka stanowi prawdziwą skarbnicę ciekawostek, jakie nie zawsze są zawarte w innych tytułach o podobnej tematyce. Każda jedna strona to fantastyczna przygoda. Nie ma wiele tekstu, za to jest sporo obrazów. Pojawiają się mniej lub bardziej znane zwierzęta oraz ich zwyczaje. Przedstawione zostały w taki sposób, że dla fana dzikiej przyrody będą stanowiły prawdziwą intelektualną ucztę. A jeżeli dziecko do tej pory miało inne zainteresowania, istnieje spore prawdopodobieństwo, że po tej książce będzie chciało zgłębić tajemnice innych gatunków.

Otwierając „Atlas przygód zwierząt” musimy się nastawić na przemierzanie wszystkich kontynentów. Najpierw znajdujemy mapy z ilustracjami zwierząt, a potem… potem czekają same przygody. Ponieważ rozdziały nie są ze sobą ściśle związane i można je czytać osobno, dziecko może wybrać, komu chciałoby się przyjrzeć. Może ma ochotę razem z pandami wyruszyć w górską wędrówkę? A może chce odwiedzić Boliwię i hodować grzyby z mrówkami grzybiarkami? Albo ponurkować z dziobakami w Australii?

Niektóre zwierzęta są znane, jak tygrys, paw, albo kangur. O innych zbyt często nie słyszymy, jak rybitwy popielate, altanniki, czy humbaki. Dzięki temu dziecko przyswaja informacje na temat gatunków, które już zna i odkrywa zupełnie nowe. Wiele zawartych ciekawostek będzie nowością nie tylko do dziecka, ale i rodziców. Kto zatem ma ochotę wyruszyć na wyprawę odkrywczą?

Tuż po urodzeniu młody żółw zielony rozpoczyna najważniejsza podróż życia: sprint z gniazda w piasku do bezpiecznego oceanu. Niektórym zwierzętom matki pomagają wykluwać się z jaj, ale żółwie zielone muszą same się z nich wydostać. Aby uwolnić się z jaja, żółwie zielone używają, ostrego zęba, który zanika niedługo po wykluciu. Wygrzebują się z piasku razem z setkami młodych żółwiami. Następnie zwracają się w kierunku oceanu i ruszają w drogę!

Warta uwagi jest też piękna szata graficzna. Jeżeli chcecie postawić książkę na półce, sprawdźcie, czy się zmieści, ponieważ ma aż 37 centymetrów wysokości! Oglądanie map i innych ilustracji o takich wymiarach, stanowi samą przyjemność!

***
Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

©ewa

Reklamy